Trezirea la realitate Înălțarea Domnului

Un pic de bunătate

Am avut ocazia zilele acestea să merg într-un sat, dincolo de Iași, trecând printr-o pustietate de loca­lități, câmpii întinse, însă, frumoase, care verzi datorită grâului sau fânului, care pământii, proaspăt arate sau semănate, care de un galben viu datorită rapiței înflorite. Toate acestea m-au făcut să spun doar atât: Mulțumesc, Doamne! Acest tablou multicolor mă duce cu gândul doar la bunătatea lui Dumnezeu.  Cât de minunate sunt lucrările sale, ce frumos știe El să le rânduiască pe toate!
Contactul mai îndeaproape cu natura, inevitabil, te face să te gândești și la felul cum răspunde omul bunătății lui Dumnezeu. Răspunsul este clar: Omul nu prea răspunde bunătății, din contra, s-a înrăit, este pus pe distrugere, dacă ar putea el să îl domine și să-l subjuge pe celălalt.
Observ atâta răutate între oameni, fie de aceeași nație sau nu, aceeași confesiune sau nu, chiar și din aceeași familie. O luptă oarbă de supraviețuire, deși, dacă te uiți în jur, Dumnezeu a lăsat suficiente resurse pentru toți, pentru a munci și procura tot ceea ce este necesar pentru tine și familia ta și nu în dauna celuilalt, ci împreună cu celălalt, pentru că atunci când omul este solidar, și problemele se rezolvă mai ușor.
Încotro, omule? Încotro, creștine? Unde fugi așa și pentru ce te zbați atât? Ai nevoie de bunătate, doar un pic de bunătate! Identifică-te cu cel care te-a creat, cu creatorul tău, el este Bun și din bunătate și iubire ți-a ofe­rit și ție posibilitatea să te bucuri de viață, de frumusețile creației, de sentimentul frumos al iubirii și bunătății.
Omule, ființă creată, întoarce-te la Creatorul tău! Din bunătatea-i nesfârșită te îndură și te acceptă cu slăbiciunile tale! Fii și tu puțin mai bun, puțin mai îngăduitor cu celălalt! E loc pe lumea aceasta pentru toți și sunt de toate pentru toți. Binecuvântează-L pe Domnul pentru tot ceea ce ai, și fii și tu mai asemănător cu El!
Cea care a reușit cel mai mult să se identifice cu Dumnezeu, în bunătate, a fost sfânta Fecioară Maria. „Toată frumoasă” îi vom cânta în această lună. Frumusețea ei izvorăște din bunătate, dintr-o inimă care înțelege care îi este rolul și îl acceptă cu bucurie.
La începutul lunii vom celebra Înălțarea Domnului. Isus se întoarce în casa Tatălui dar ni-l trimite pe Duhul Sfânt. Să ne deschidem inima ca Duhul lui Dumnezeu să ne facă puțin mai calmi, mai înțelegători, mai toleranți, mai buni!
Pr. paroh,
Francisc Fărcășel
Am avut ocazia zilele acestea să merg într-un sat, dincolo de Iași, trecând printr-o pustietate de loca­lități, câmpii întinse, însă, frumoase, care verzi datorită grâului sau fânului, care pământii, proaspăt arate sau semănate, care de un galben viu datorită rapiței înflorite. Toate acestea m-au făcut să spun doar atât: Mulțumesc, Doamne! Acest tablou multicolor mă duce cu gândul doar la bunătatea lui Dumnezeu.  Cât de minunate sunt lucrările sale, ce frumos știe El să le rânduiască pe toate!
Contactul mai îndeaproape cu natura, inevitabil, te face să te gândești și la felul cum răspunde omul bunătății lui Dumnezeu. Răspunsul este clar: Omul nu prea răspunde bunătății, din contra, s-a înrăit, este pus pe distrugere, dacă ar putea el să îl domine și să-l subjuge pe celălalt.
Observ atâta răutate între oameni, fie de aceeași nație sau nu, aceeași confesiune sau nu, chiar și din aceeași familie. O luptă oarbă de supraviețuire, deși, dacă te uiți în jur, Dumnezeu a lăsat suficiente resurse pentru toți, pentru a munci și procura tot ceea ce este necesar pentru tine și familia ta și nu în dauna celuilalt, ci împreună cu celălalt, pentru că atunci când omul este solidar, și problemele se rezolvă mai ușor.
Încotro, omule? Încotro, creștine? Unde fugi așa și pentru ce te zbați atât? Ai nevoie de bunătate, doar un pic de bunătate! Identifică-te cu cel care te-a creat, cu creatorul tău, el este Bun și din bunătate și iubire ți-a ofe­rit și ție posibilitatea să te bucuri de viață, de frumusețile creației, de sentimentul frumos al iubirii și bunătății.
Omule, ființă creată, întoarce-te la Creatorul tău! Din bunătatea-i nesfârșită te îndură și te acceptă cu slăbiciunile tale! Fii și tu puțin mai bun, puțin mai îngăduitor cu celălalt! E loc pe lumea aceasta pentru toți și sunt de toate pentru toți. Binecuvântează-L pe Domnul pentru tot ceea ce ai, și fii și tu mai asemănător cu El!
Cea care a reușit cel mai mult să se identifice cu Dumnezeu, în bunătate, a fost sfânta Fecioară Maria. „Toată frumoasă” îi vom cânta în această lună. Frumusețea ei izvorăște din bunătate, dintr-o inimă care înțelege care îi este rolul și îl acceptă cu bucurie.
La începutul lunii vom celebra Înălțarea Domnului. Isus se întoarce în casa Tatălui dar ni-l trimite pe Duhul Sfânt. Să ne deschidem inima ca Duhul lui Dumnezeu să ne facă puțin mai calmi, mai înțelegători, mai toleranți, mai buni!
Pr. paroh,
Francisc Fărcășel

Lasati un comentariu