Ca un țesător… Te aştept să vii…

Suflet drag, ți-e bine?

Suntem în ultima lună toamnei. Privesc acum pe fereastră și e un soare frumos, iar coloritul frunzelor este extraordinar. Niciun artist nu ar putea surprinde toate nuanțele de culori pe care tabloul natural ni-l pune la dispoziție. Și cine altul poate guverna un astfel de tablou dacă nu Dumnezeu.
Pe acest Dumnezeu îl slăvim în această lună noiembrie când atenția noastră se îndreaptă către cei dragi nouă, dar care nu mai sunt în lumea aceasta. Speranța noastră este că ei se află deja lângă Dumnezeu, dar iubirea noastră pentru ei ne face să nu încetăm a ne ruga pentru ei, a oferi sfintele liturghii, jertfe și pomeni pentru ca, în eventualitatea faptului că ei mai au ceva de ispășit pentru greșelile inerente vieții pământești, aceste fapte de milostenie trupească și sufletească, să le aline suferința și să le grăbească intrarea în paradisul ceresc.
Suflet drag, ți-e bine? Ești lângă Cel după care ai tânjit o viață? Sau mai ai încă nevoie de jertfele mele?
Răspunsul la aceste întrebări este unul simplu și clar: DA!!! Da, suflet drag, am nevoie de rugăciunea și jertfele tale! Da, suflet drag, vreau ca și tu să ajungi la El! Da, suflet drag, rugăciunea și jertfa ta mă ajută pe mine, dar te ajută și pe tine să rămâi și să mergi pe drumul cel bun!
Atâta timp cât nu-i uităm pe cei dragi, nu ne uităm nici pe noi, nu uităm care este menirea noastră pe pământ și încotro ne îndreptăm. Rugându-ne pentru sufletele din Purgator, ne amintim de momentele frumoase petrecute aici pe pământ, împreună, ne amintim de promisiunile făcute lor atunci când erau aici. Apoi, Dumnezeu a pus la dispoziția sufletelor din Purgator favoruri speciale pentru cei vii, pentru ca noi, amintindu-ne de suferințele lor purificatoare și oferind jertfe pentru ele, să obținem acele binecuvântări, prin mijlocirea lor, cum ar fi: vindecarea de vreo boală gravă, scăparea de vreun pericol fizic, moral sau spiri­tual, căsnicie fericită și înțelegere în familie, găsirea unui loc de muncă sau convertirea vreunui păcătos, etc.
Vă invit ca în această lună să fim mai atenți cu sufletele din Purgator, luându-ne anumite hotărâri la îndemână: oferirea greutății zilei de muncă, vizite la cimitir, rozariu și sfinte Liturghii oferite pentru ei, spovadă și împărtășanie, anumite pomeni. E spre binele lor, dar mai ales spre mântuirea sufletului nostru.
Odihna veșnică dă-o lor, Doamne!
Pr. paroh,
Francisc Fărcășel

Suntem în ultima lună toamnei. Privesc acum pe fereastră și e un soare frumos, iar coloritul frunzelor este extraordinar. Niciun artist nu ar putea surprinde toate nuanțele de culori pe care tabloul natural ni-l pune la dispoziție. Și cine altul poate guverna un astfel de tablou dacă nu Dumnezeu.

Pe acest Dumnezeu îl slăvim în această lună noiembrie când atenția noastră se îndreaptă către cei dragi nouă, dar care nu mai sunt în lumea aceasta. Speranța noastră este că ei se află deja lângă Dumnezeu, dar iubirea noastră pentru ei ne face să nu încetăm a ne ruga pentru ei, a oferi sfintele liturghii, jertfe și pomeni pentru ca, în eventualitatea faptului că ei mai au ceva de ispășit pentru greșelile inerente vieții pământești, aceste fapte de milostenie trupească și sufletească, să le aline suferința și să le grăbească intrarea în paradisul ceresc.

Suflet drag, ți-e bine? Ești lângă Cel după care ai tânjit o viață? Sau mai ai încă nevoie de jertfele mele?

Răspunsul la aceste întrebări este unul simplu și clar: DA!!! Da, suflet drag, am nevoie de rugăciunea și jertfele tale! Da, suflet drag, vreau ca și tu să ajungi la El! Da, suflet drag, rugăciunea și jertfa ta mă ajută pe mine, dar te ajută și pe tine să rămâi și să mergi pe drumul cel bun!

Atâta timp cât nu-i uităm pe cei dragi, nu ne uităm nici pe noi, nu uităm care este menirea noastră pe pământ și încotro ne îndreptăm. Rugându-ne pentru sufletele din Purgator, ne amintim de momentele frumoase petrecute aici pe pământ, împreună, ne amintim de promisiunile făcute lor atunci când erau aici. Apoi, Dumnezeu a pus la dispoziția sufletelor din Purgator favoruri speciale pentru cei vii, pentru ca noi, amintindu-ne de suferințele lor purificatoare și oferind jertfe pentru ele, să obținem acele binecuvântări, prin mijlocirea lor, cum ar fi: vindecarea de vreo boală gravă, scăparea de vreun pericol fizic, moral sau spiri­tual, căsnicie fericită și înțelegere în familie, găsirea unui loc de muncă sau convertirea vreunui păcătos, etc.

Vă invit ca în această lună să fim mai atenți cu sufletele din Purgator, luându-ne anumite hotărâri la îndemână: oferirea greutății zilei de muncă, vizite la cimitir, rozariu și sfinte Liturghii oferite pentru ei, spovadă și împărtășanie, anumite pomeni. E spre binele lor, dar mai ales spre mântuirea sufletului nostru.

Odihna veșnică dă-o lor, Doamne!

Pr. paroh,

Francisc Fărcășel

Lasati un comentariu