Postul Mare “Eu, deţinut, sunt aici pentru a mărturisi cum Milostivirea lui Dumnezeu a schimbat viaţa mea”

Statistică parohială 2016

Ca în fiecare an, începutul acestuia ne dă ocazia să ne aflăm în casele și în familiile dumneavoastră, atât pentru a ne ruga împreună și a implora binecuvântarea lui Dumnezeu asupra familiei cât și pentru a ne cunoaște mai bine, ocazie de a ne întâlni cu majoritatea membrilor familiei, împreună.
Și anul acesta, ca și în ceilalți ani, am fost primiți cu căldură de toate familiile (inclusiv de cățelul și pisica din dotare). Faptul că unii dintre dumneavoastră începând lucrul, nu puteați fi acasă, v-ați programat pentru acest moment de sărbătoare.
Pentru primirea dumneavoastră, pentru generozitatea dumneavoastră, pentru felul în care vă străduiți să trăiți credința, să trăiți viața de familie și să treceți peste eventualele încercări, noi vă mulțumim și îl rugăm pe Bunul Dumnezeu să reverse din belșug harurile sale asupra tuturor familiilor, asupra celor ce ne-au primit, asupra celor ce ne vor primi în timpul anului, dar și asupra celor care nu ne primesc din diferite motive.
Schimbări esențiale în viața familii­lor, per ansamblu, nu sunt. La nivel particular, însă, în multe familii există câte o „mișcare”: fie a mai venit un membru pe lume, altul a plecat pe lumea cealaltă, altul a schimbat statutul sau adresa de pe buletin, altul locul de muncă, unii au plecat în străinătate, alții s-au întors, unii s-au îmbolnăvit, alții au depășit cumpăna grea și s-au însănătoșit, unii și-au unit destinele, alții le-au separat. Cu toate acestea, rămânem o parohie tânără (cea mai tânără din oraș) cu o medie de vârstă de aproape 37 de ani.
În urma vizitării familiilor, reîmprospătând statistica parohiei, au rezultat următoarele: familii întregi (soț-soție) catolice – 366, familii mixte (catolic-ortodox) – 60, familii divorțate – 39, familii văduve – 81, persoane necăsătorite ce trăiesc singure – 12, familii ire­gulare – 14, total familii și locuințe – 572. În aceste familii trăiesc 1545 de enoriași, dintre care 600 de persoane sunt până în 30 de ani: 329 tineri care au terminat școala și lucrează sau sunt enoriași și nu sunt căsătoriți; 61 studenți, 43 liceeni, 86 elevi clasele I-VIII și 85 de preșcolari.
Și anul acesta, conform deciziei luate în ședința consiliului pastoral parohial, trei familii au fost scoase din evidență deoarece de cel puțin cinci ani nu mai avem vreo informație despre ele.
Din cei 1545 de enoriași, 515 (o treime) sunt la muncă sau studii în străinătate (din 572 familii, familii întregi plecate dar care sunt în evidențele noastre sunt 116).
Cele mai multe persoane sunt în Italia – 312 (cei mai mulți la Roma – 61, Padova – 52, Torino – 24, Verona – 24, Pordenone – 15, Milano – 15 și altele), în Irlanda – 49 (la Dublin cei mai mulți), Anglia – 47 (Londra), Spania – 44, Germania – 26, Norvegia – 5, S.U.A. – 5, Franța – 4, Suedia – 4, Danemarca – 4, Belgia – 3, Cipru – 3, Austria – 2, Grecia – 2, Portugalia – 1, Japonia – 1, Iraq – 1, Arabia Saudită – 1.
Vă mulțumim încă o dată pentru tot și vă invităm și anul acesta să vă implicați în trăirea credinței și activitățile pe care vi le vom propune, activități pe care le vom anunța din timp.
Pr. paroh,
Francisc Fărcășel

Ca în fiecare an, începutul acestuia ne dă ocazia să ne aflăm în casele și în familiile dumneavoastră, atât pentru a ne ruga împreună și a implora binecuvântarea lui Dumnezeu asupra familiei cât și pentru a ne cunoaște mai bine, ocazie de a ne întâlni cu majoritatea membrilor familiei, împreună.

Și anul acesta, ca și în ceilalți ani, am fost primiți cu căldură de toate familiile (inclusiv de cățelul și pisica din dotare). Faptul că unii dintre dumneavoastră începând lucrul, nu puteați fi acasă, v-ați programat pentru acest moment de sărbătoare.

Pentru primirea dumneavoastră, pentru generozitatea dumneavoastră, pentru felul în care vă străduiți să trăiți credința, să trăiți viața de familie și să treceți peste eventualele încercări, noi vă mulțumim și îl rugăm pe Bunul Dumnezeu să reverse din belșug harurile sale asupra tuturor familiilor, asupra celor ce ne-au primit, asupra celor ce ne vor primi în timpul anului, dar și asupra celor care nu ne primesc din diferite motive.

Schimbări esențiale în viața familii­lor, per ansamblu, nu sunt. La nivel particular, însă, în multe familii există câte o „mișcare”: fie a mai venit un membru pe lume, altul a plecat pe lumea cealaltă, altul a schimbat statutul sau adresa de pe buletin, altul locul de muncă, unii au plecat în străinătate, alții s-au întors, unii s-au îmbolnăvit, alții au depășit cumpăna grea și s-au însănătoșit, unii și-au unit destinele, alții le-au separat. Cu toate acestea, rămânem o parohie tânără (cea mai tânără din oraș) cu o medie de vârstă de aproape 37 de ani.

În urma vizitării familiilor, reîmprospătând statistica parohiei, au rezultat următoarele: familii întregi (soț-soție) catolice – 366, familii mixte (catolic-ortodox) – 60, familii divorțate – 39, familii văduve – 81, persoane necăsătorite ce trăiesc singure – 12, familii ire­gulare – 14, total familii și locuințe – 572. În aceste familii trăiesc 1545 de enoriași, dintre care 600 de persoane sunt până în 30 de ani: 329 tineri care au terminat școala și lucrează sau sunt enoriași și nu sunt căsătoriți; 61 studenți, 43 liceeni, 86 elevi clasele I-VIII și 85 de preșcolari.

Și anul acesta, conform deciziei luate în ședința consiliului pastoral parohial, trei familii au fost scoase din evidență deoarece de cel puțin cinci ani nu mai avem vreo informație despre ele.

Din cei 1545 de enoriași, 515 (o treime) sunt la muncă sau studii în străinătate (din 572 familii, familii întregi plecate dar care sunt în evidențele noastre sunt 116).

Cele mai multe persoane sunt în Italia – 312 (cei mai mulți la Roma – 61, Padova – 52, Torino – 24, Verona – 24, Pordenone – 15, Milano – 15 și altele), în Irlanda – 49 (la Dublin cei mai mulți), Anglia – 47 (Londra), Spania – 44, Germania – 26, Norvegia – 5, S.U.A. – 5, Franța – 4, Suedia – 4, Danemarca – 4, Belgia – 3, Cipru – 3, Austria – 2, Grecia – 2, Portugalia – 1, Japonia – 1, Iraq – 1, Arabia Saudită – 1.

Vă mulțumim încă o dată pentru tot și vă invităm și anul acesta să vă implicați în trăirea credinței și activitățile pe care vi le vom propune, activități pe care le vom anunța din timp.

Pr. paroh,

Francisc Fărcășel

Lasati un comentariu