Preasfânta Inimă a lui Isus Preotul nu este scutit să fie om…

Redeșteptarea conștiinței

La ora la care am scris aceste rânduri mai erau câteva zile până la alegerile locale. O campanie electorală mai liniș­tită decât altă dată, datorită unor legi care au fost date anterior, dar și pentru faptul că omul, crescând în responsabi­litate și fiind mai informat, nu mai poate fi mințit așa ușor ca înainte.
Ce-i drept, campania s-a mutat mult pe internet, dar asta nu i-a împiedicat și pe alții, care nu au acces la această sursă, să se informeze. Un lucru este clar, justiția i-a făcut pe mulți să se gândească mai bine la acțiunile lor.
Dar justiția divină? Credem noi în ea? Credem noi că va veni o judecată finală și atunci toți vom da cont de ac­țiunile noastre?
Suntem tentați să-i judecăm pe cei din fruntea noastră, dar noi suntem mai buni ca ei? Cum ne comportăm cu celălalt? Îl ocrotim? Suntem cinstiți? Suntem în stare să renunțăm uneori la noi pentru binele celuilalt? Nu cumva am uitat că viața noastră este rodul iubirii lui Dumnezeu și a colaborării și jertfei părinților?
Nu cumva uităm că mântuirea o datorăm jertfei de pe cruce a Mântuitorului? Nu cumva uităm că pentru această țară au murit, s-au jertfit atâția oameni pentru a-i apăra granițele și bogățiile? Nu cumva uităm că la revo­luția din 1989 au murit atâția tineri nevinovați ca noi să avem libertatea de azi?
Ar trebui să ne rușinăm în fața atâtor jertfe și să încercăm mai mult să schimbăm ceva în viața noastră.
Se spune că fiecare comunitate își are conducătorul pe care îl merită. Slavă Domnului, țara noastră a fost binecuvântată cu multe daruri şi după ani de furt și risipă, încă mai avem resurse pentru un trai mai bun. Dar trăim prost, de mult ori pentru că alegerile noastre sunt proaste, în multe cazuri: de la alegerea conducătorilor din interes, la alegerea partenerului de viață. De la alegerea să dai viața sau nu copilului, la alegerea să-i ajuți și să respecți sau nu pe bătrâni și bolnavi.
De la alegerea să respecți sau nu natura, la respectarea sau nu a muncii aproapelui. De la alegerea serioasă a drumului în viață, la trăirea în indife­rență și plictis față de toate. Toate acestea sunt alegerile noastre, iar când alegerile nu sunt făcute sub călăuzirea și lumina Duhului Sfânt, consecințele sunt dintre cele mai nefaste și dăunătoare pentru noi și cei din jurul nostru.
Este momentul (pentru a câta oară) pentru o redeșteptare a conștiinței. Dincolo de alegerile pentru viața trecătoare, este necesar să facem niște alegeri serioase în inima noastră pentru veșnicie. Care e rolul lui Dumnezeu în viața mea? Mă las călăuzit de Duhul Sfânt?
Inima lui Isus, pe care o cinstim în această lună, să purifice inima noastră. Să o rugăm să fie alături de candidații la Mir din 19 iunie și de candidații la Preoție din 24 iunie. Inima lui Isus, miluiește-ne pe noi!
Pr. paroh,
Francisc Fărcășel
La ora la care am scris aceste rânduri mai erau câteva zile până la alegerile locale. O campanie electorală mai liniș­tită decât altă dată, datorită unor legi care au fost date anterior, dar și pentru faptul că omul, crescând în responsabi­litate și fiind mai informat, nu mai poate fi mințit așa ușor ca înainte.
Ce-i drept, campania s-a mutat mult pe internet, dar asta nu i-a împiedicat și pe alții, care nu au acces la această sursă, să se informeze. Un lucru este clar, justiția i-a făcut pe mulți să se gândească mai bine la acțiunile lor.
Dar justiția divină? Credem noi în ea? Credem noi că va veni o judecată finală și atunci toți vom da cont de ac­țiunile noastre?
Suntem tentați să-i judecăm pe cei din fruntea noastră, dar noi suntem mai buni ca ei? Cum ne comportăm cu celălalt? Îl ocrotim? Suntem cinstiți? Suntem în stare să renunțăm uneori la noi pentru binele celuilalt? Nu cumva am uitat că viața noastră este rodul iubirii lui Dumnezeu și a colaborării și jertfei părinților?
Nu cumva uităm că mântuirea o datorăm jertfei de pe cruce a Mântuitorului? Nu cumva uităm că pentru această țară au murit, s-au jertfit atâția oameni pentru a-i apăra granițele și bogățiile? Nu cumva uităm că la revo­luția din 1989 au murit atâția tineri nevinovați ca noi să avem libertatea de azi?
Ar trebui să ne rușinăm în fața atâtor jertfe și să încercăm mai mult să schimbăm ceva în viața noastră.
Se spune că fiecare comunitate își are conducătorul pe care îl merită. Slavă Domnului, țara noastră a fost binecuvântată cu multe daruri şi după ani de furt și risipă, încă mai avem resurse pentru un trai mai bun. Dar trăim prost, de mult ori pentru că alegerile noastre sunt proaste, în multe cazuri: de la alegerea conducătorilor din interes, la alegerea partenerului de viață. De la alegerea să dai viața sau nu copilului, la alegerea să-i ajuți și să respecți sau nu pe bătrâni și bolnavi.
De la alegerea să respecți sau nu natura, la respectarea sau nu a muncii aproapelui. De la alegerea serioasă a drumului în viață, la trăirea în indife­rență și plictis față de toate. Toate acestea sunt alegerile noastre, iar când alegerile nu sunt făcute sub călăuzirea și lumina Duhului Sfânt, consecințele sunt dintre cele mai nefaste și dăunătoare pentru noi și cei din jurul nostru.
Este momentul (pentru a câta oară) pentru o redeșteptare a conștiinței. Dincolo de alegerile pentru viața trecătoare, este necesar să facem niște alegeri serioase în inima noastră pentru veșnicie. Care e rolul lui Dumnezeu în viața mea? Mă las călăuzit de Duhul Sfânt?
Inima lui Isus, pe care o cinstim în această lună, să purifice inima noastră. Să o rugăm să fie alături de candidații la Mir din 19 iunie și de candidații la Preoție din 24 iunie.
Inima lui Isus, miluiește-ne pe noi!
Pr. paroh,
Francisc Fărcășel

Lasati un comentariu