Timpul are şi acum răbdare 10 ani

Lăudați-l pe Domnul pentru că este bun!

Istoria noastră personală, comunitară, parohială este legată de un fir roșu, firul iubirii pe care Părintele vieții, a realizat planul său divin, formând o împletitură din persoanele pe care le întâlnim, din evenimente, din diferite greutăți și bucurii pe care viața ni le oferă.
Congregația noastră „Surorile Maestre ale sfintei Doroteea, Fiicele Sfintelor Inimi”, a început să realizeze visul lui Dumnezeu în România, tocmai în Slobozia, jud. Ialomița, pe 4 octombrie 1998, concretizând rugăciu­nea părintelui nostru fondator, sfântul Ioan Anton Farina: „Doamne, deschide-mi ușile lumii și întreaga lume o voi pune convertită la picioarele tale”. Aici se deschide prima comunitate religioasă cu trei surori care, depășind orice fel de dificultate (limba, cultura, religia), aprind focul Carității Inimii lui Isus în fiecare persoană și în fiecare colț în care nevoia umană le cheamă.
În august 2003, episcopul de Iași, mons. Petru Gherghel, aprobă deschiderea unei comunități la Oțeleni, jud. Iași, pentru a fi aproape de mulți bătrâni, copii și tineri. În timpul construirii casei, surorile trăiesc într-un apartament din Roman, unde Caritatea nu încetează: vizita la bolnavi în spitale, în familie, la bătrânii singuri, în casele de odihnă, la copiii de la centrul „Romanița”. De asemenea, sunt găzduite fete care au dificultăți de transport de la țară în oraș, pentru a frecventa liceul. Apartamentul surorilor devine casa lor. În această perioadă participă la sfânta Liturghie într-o capelă de lemn, cons­truită provizoriu în zona Favorit, unde entuziasmul părintelui paroh Francisc dă startul unei noi comunități parohiale.
Văzând necesitatea unui loc formativ, senin, primitor pentru aceste adolescente, s-a proiectat construirea unei case pe strada Sucedava 7bis, în zona Favorit.
Domnul are mereu grijă de fiicele sale și trimite un înger de-al său pentru a le ajuta pe surori să realizeze acest proiect: Cine este? Pr. Francisc Fărcășel, paroh al noii parohii „Isus Bunul Păstor”. Tocmai el, acest tânăr paroh dorește prezența noastră în parohia sa, deoarece crede în valoarea vieții consacrate, iar Congregația acceptă cu bucurie.
În greutăți, în lucrările de cons­trucție, în rezolvarea diferitelor pro­bleme, chiar și la nivel birocratic, a fost el… pr. Francisc reușește mereu să rezolve fiecare problemă a noastră…. Dumnezeu este Providență… important e să ne abandonăm Lui.
Pe 21 iunie 2008, episcopul auxiliar Aurel Percă a binecuvântat casa și activitatea noastră.
În parohia „Isus Bunul Păstor” ne simțim acasă, oferim disponibilitatea și slujirea noastră cu simplitate în diferite activități parohiale.
Creștem împreună cu parohul, vica­rii, frații capucini, enoriașii, Mișcarea Euharistică, tinerii și copiii… și cu grupul Prietenilor lui Farina, instaurând relații senine, de încredere reciprocă… Cât e de frumos când frații își vor binele și trăiesc Evanghelia Carității.
Zece ani de viață împreună, de colaborare autentică, de ajutor, sunt scrise în cartea vieții noastre, în istoria noastră sacră aici la Roman.
Totul este dar:
Mulțumesc ție, pr. Francisc, pentru că ai fost și ești părinte, prieten și frate!
Mulțumesc vouă, vicari, preoți capu­cini, pentru că împreună ați contribuit la creșterea în credință a fraților noștri!
Mulțumesc vouă, enoriașilor, care ne-ați primit mereu așa cum suntem!
Mulțumesc vouă, tineri și copii, care prin entuziasmul și zâmbetul vostru ne dați forță și curaj pentru a continua să aprindem Focul Carității Inimii lui Isus în această Parohie a noastră și a voastră. Să lăsăm ca Dumnezeu Tatăl să continue să realizeze Planul Său de iubire în fiecare dintre noi și în această frumoasă Parohie a noastră.
Noi, surorile, vă asigurăm cu rugăciu­nea noastră pentru ca Dumnezeu să însoțească și să binecuvânteze fiecare pas în creșterea comunității noastre parohiale.
Surorile Dorotee
Istoria noastră personală, comunitară, parohială este legată de un fir roșu, firul iubirii pe care Părintele vieții, a realizat planul său divin, formând o împletitură din persoanele pe care le întâlnim, din evenimente, din diferite greutăți și bucurii pe care viața ni le oferă.
Congregația noastră „Surorile Maestre ale sfintei Doroteea, Fiicele Sfintelor Inimi”, a început să realizeze visul lui Dumnezeu în România, tocmai în Slobozia, jud. Ialomița, pe 4 octombrie 1998, concretizând rugăciu­nea părintelui nostru fondator, sfântul Ioan Anton Farina: „Doamne, deschide-mi ușile lumii și întreaga lume o voi pune convertită la picioarele tale”. Aici se deschide prima comunitate religioasă cu trei surori care, depășind orice fel de dificultate (limba, cultura, religia), aprind focul Carității Inimii lui Isus în fiecare persoană și în fiecare colț în care nevoia umană le cheamă.
În august 2003, episcopul de Iași, mons. Petru Gherghel, aprobă deschiderea unei comunități la Oțeleni, jud. Iași, pentru a fi aproape de mulți bătrâni, copii și tineri. În timpul construirii casei, surorile trăiesc într-un apartament din Roman, unde Caritatea nu încetează: vizita la bolnavi în spitale, în familie, la bătrânii singuri, în casele de odihnă, la copiii de la centrul „Romanița”. De asemenea, sunt găzduite fete care au dificultăți de transport de la țară în oraș, pentru a frecventa liceul. Apartamentul surorilor devine casa lor. În această perioadă participă la sfânta Liturghie într-o capelă de lemn, cons­truită provizoriu în zona Favorit, unde entuziasmul părintelui paroh Francisc dă startul unei noi comunități parohiale.
Văzând necesitatea unui loc formativ, senin, primitor pentru aceste adolescente, s-a proiectat construirea unei case pe strada Sucedava 7bis, în zona Favorit.
Domnul are mereu grijă de fiicele sale și trimite un înger de-al său pentru a le ajuta pe surori să realizeze acest proiect: Cine este? Pr. Francisc Fărcășel, paroh al noii parohii „Isus Bunul Păstor”. Tocmai el, acest tânăr paroh dorește prezența noastră în parohia sa, deoarece crede în valoarea vieții consacrate, iar Congregația acceptă cu bucurie.
În greutăți, în lucrările de cons­trucție, în rezolvarea diferitelor pro­bleme, chiar și la nivel birocratic, a fost el… pr. Francisc reușește mereu să rezolve fiecare problemă a noastră…. Dumnezeu este Providență… important e să ne abandonăm Lui.
Pe 21 iunie 2008, episcopul auxiliar Aurel Percă a binecuvântat casa și activitatea noastră.
În parohia „Isus Bunul Păstor” ne simțim acasă, oferim disponibilitatea și slujirea noastră cu simplitate în diferite activități parohiale.
Creștem împreună cu parohul, vica­rii, frații capucini, enoriașii, Mișcarea Euharistică, tinerii și copiii… și cu grupul Prietenilor lui Farina, instaurând relații senine, de încredere reciprocă… Cât e de frumos când frații își vor binele și trăiesc Evanghelia Carității.
Zece ani de viață împreună, de colaborare autentică, de ajutor, sunt scrise în cartea vieții noastre, în istoria noastră sacră aici la Roman.
Totul este dar:
Mulțumesc ție, pr. Francisc, pentru că ai fost și ești părinte, prieten și frate!
Mulțumesc vouă, vicari, preoți capu­cini, pentru că împreună ați contribuit la creșterea în credință a fraților noștri!
Mulțumesc vouă, enoriașilor, care ne-ați primit mereu așa cum suntem!
Mulțumesc vouă, tineri și copii, care prin entuziasmul și zâmbetul vostru ne dați forță și curaj pentru a continua să aprindem Focul Carității Inimii lui Isus în această Parohie a noastră și a voastră. Să lăsăm ca Dumnezeu Tatăl să continue să realizeze Planul Său de iubire în fiecare dintre noi și în această frumoasă Parohie a noastră.
Noi, surorile, vă asigurăm cu rugăciu­nea noastră pentru ca Dumnezeu să însoțească și să binecuvânteze fiecare pas în creșterea comunității noastre parohiale.
Surorile Dorotee

Lasati un comentariu