Indulgenţă plenară cu ocazia celebrării centenarului apariţiilor Maicii Domnului de la Fatima Pregătire pentru o întâlnire sfântă

Jubileu… Sărbătoare

Anul 2017 este un an jubiliar pentru Acţiunea Catolică din Dieceza de Iaşi, deoarece se împlinesc 25 de ani de prezenţă şi activitate a acestei asociaţii şi 20 de ani de la formarea sectorului adulţi.
Acest eveniment a fost sărbătorit sâmbătă, 20 mai, în parohia „Sfântul Anton” din Faraoani, în cadrul celei de-a IX-a Întâlniri Diecezane a Adulţilor din Acţiunea Catolică.
La eveniment au participat apro­ximativ 200 de membri şi simpatizanţi din 22 parohii, însoţiţi de asistenţii spirituali parohiali. Din parohia noastră au participat zece persoane. Tema întâlnirii a stat sub tema „Sfânta Fecioară Maria – model de ascultare”, însoţită de mottoul „Iată slujitoarea Domnului!” (Mt 1, 38).
Gazdele au întâmpinat participanţii cu bucurie încă de la primele ore ale dimineţii, înmânând şi pliante. Membrii au avut ocazia să se întâlnească, să se reîntâlnească, să se cunoască, să povestească şi să împărtăşească din experienţele lor cu membrii altor parohii. Programul oficial a fost deschis cu o rugăciune de mulţumire lui Dumnezeu pentru darul pe care l-a oferit de a face parte din marea familie a Acţiunii Catolice, pentru ocazia deosebită de a ieşi din comunităţile lor şi a cunoaşte şi alte realităţi şi au cerut Duhului Sfânt să rămână cu ei pe tot parcursul zilei.
La această sărbătoare au fost prezenţi şi membrii Consiliului Diecezan, care rând pe rând au salutat participanţii şi şi-au exprimat bucuria de a fi împreună. Pr. Felix Măriuţ, parohul comunităţii gazdă, a dorit să-şi manifeste recunoştinţa şi bucuria pentru activitatea pe care Acţiunea Catolică o desfăşoară în Faraoani şi în întreaga dieceză. A felicitat pe toţi cei prezenţi pentru implicarea lor şi a încurajat să nu contenească să slujească în acest fel lui Dumnezeu prin Fecioara Maria.
A urmat un scurt sumar al întâlni­rilor anterioare şi proiectarea unor fotografii cu membrii, cu responsabilii şi asistenţii spirituali de la diferitele activităţi, amintind de drumul parcurs de adulţii din Acţiunea Catolică în cei douăzeci de ani de activitate.
Pr. Iosif Dămătăr, asistentul spi­ritual al sectorului adulţi pe zona Bacău, a introdus pe participanţi în tematica zilei, invitând şi încurajând să privească la Maria, modelul prin excelenţă, care a colaborat la opera de mântuire a tuturor atunci când a spus „da – iată slujitoarea Domnului!” Apoi a amintit că în acest an avem bucuria de a sărbători centenarul apariţiilor sfintei Fecioare Maria de la Fatima, prezentând un scurt istoric al faptelor şi îndemnând în a găsi împreună modalităţi concrete de trăire a credinţei în familie, în comunitate şi în societate având drept model viaţa sfintei Maria.
Programul întâlnirii a continuat cu o scurtă pauză, fiind urmat de recitarea sfântului Rozariu, moment în care cei doritori au avut ocazia de a se spovedi. În centrul activităţilor din cadrul acestei zile a stat sfânta Liturghie. La cuvântul de învăţătură, pr Francisc Fărcăşel, asistent spiri­tual al sectorului adulţi pe zona Roman, a cerut celor prezenţi să privească la Maria şi asemenea ei să trăiască iubirea, să practice slujirea, să emane bucuria căci e nevoie de martori şi de exemple pentru cei din jur, pentru cei din comunitate. A te asemăna cu Maria şi a fi încrezător în ea poţi face un salt de calitate a vieţii spirituale.
Atmosfera de sărbătoare, creată de mărturia dată de actualii sau foştii responsabili ai sectorului care au relatat din experienţa lor trăită în cadrul asociaţiei şi dezvăluit din secretele de loialitate în slujirea sectorului, a încurajat participanţii în a fi activi pe toate laturile de activitate.
După hrana sufletească, a urmat şi hrana trupească pusă la dispoziţie de gazde prin bucate tradiţionale pregătite de gospodine, pentru care le suntem recunoscători. Programul a continuat cu momentul artistic, prilej de împărtăşire, de bucurie şi de manifestare a entuziasmului care a umplut inimile tuturor.
Mulţumirile ce s-au adus gazdelor pentru ospitalitate, generozitate şi grija lor de a fi bine primiţi, deplin hrăniţi şi oferi un spaţiu adecvat pentru programul cultural-recreativ au încheiat această frumoasă zi de mai, invocând grija, binecuvântarea şi ocrotirea lui Dumnezeu, prin mijlocirea preasfintei Fecioare Maria şi a sfântului Iosif.
Întreaga zi a fost o invocaţie, către Regina Păcii, pentru pace în inimi, pace în familii, pace în lumea întreagă.
Monica Erdeş

Anul 2017 este un an jubiliar pentru Acţiunea Catolică din Dieceza de Iaşi, deoarece se împlinesc 25 de ani de prezenţă şi activitate a acestei asociaţii şi 20 de ani de la formarea sectorului adulţi.

Acest eveniment a fost sărbătorit sâmbătă, 20 mai, în parohia „Sfântul Anton” din Faraoani, în cadrul celei de-a IX-a Întâlniri Diecezane a Adulţilor din Acţiunea Catolică.

La eveniment au participat apro­ximativ 200 de membri şi simpatizanţi din 22 parohii, însoţiţi de asistenţii spirituali parohiali. Din parohia noastră au participat zece persoane. Tema întâlnirii a stat sub tema „Sfânta Fecioară Maria – model de ascultare”, însoţită de mottoul „Iată slujitoarea Domnului!” (Mt 1, 38).

Gazdele au întâmpinat participanţii cu bucurie încă de la primele ore ale dimineţii, înmânând şi pliante. Membrii au avut ocazia să se întâlnească, să se reîntâlnească, să se cunoască, să povestească şi să împărtăşească din experienţele lor cu membrii altor parohii. Programul oficial a fost deschis cu o rugăciune de mulţumire lui Dumnezeu pentru darul pe care l-a oferit de a face parte din marea familie a Acţiunii Catolice, pentru ocazia deosebită de a ieşi din comunităţile lor şi a cunoaşte şi alte realităţi şi au cerut Duhului Sfânt să rămână cu ei pe tot parcursul zilei.

La această sărbătoare au fost prezenţi şi membrii Consiliului Diecezan, care rând pe rând au salutat participanţii şi şi-au exprimat bucuria de a fi împreună. Pr. Felix Măriuţ, parohul comunităţii gazdă, a dorit să-şi manifeste recunoştinţa şi bucuria pentru activitatea pe care Acţiunea Catolică o desfăşoară în Faraoani şi în întreaga dieceză. A felicitat pe toţi cei prezenţi pentru implicarea lor şi a încurajat să nu contenească să slujească în acest fel lui Dumnezeu prin Fecioara Maria.

A urmat un scurt sumar al întâlni­rilor anterioare şi proiectarea unor fotografii cu membrii, cu responsabilii şi asistenţii spirituali de la diferitele activităţi, amintind de drumul parcurs de adulţii din Acţiunea Catolică în cei douăzeci de ani de activitate.

Pr. Iosif Dămătăr, asistentul spi­ritual al sectorului adulţi pe zona Bacău, a introdus pe participanţi în tematica zilei, invitând şi încurajând să privească la Maria, modelul prin excelenţă, care a colaborat la opera de mântuire a tuturor atunci când a spus „da – iată slujitoarea Domnului!” Apoi a amintit că în acest an avem bucuria de a sărbători centenarul apariţiilor sfintei Fecioare Maria de la Fatima, prezentând un scurt istoric al faptelor şi îndemnând în a găsi împreună modalităţi concrete de trăire a credinţei în familie, în comunitate şi în societate având drept model viaţa sfintei Maria.

Programul întâlnirii a continuat cu o scurtă pauză, fiind urmat de recitarea sfântului Rozariu, moment în care cei doritori au avut ocazia de a se spovedi. În centrul activităţilor din cadrul acestei zile a stat sfânta Liturghie. La cuvântul de învăţătură, pr Francisc Fărcăşel, asistent spiri­tual al sectorului adulţi pe zona Roman, a cerut celor prezenţi să privească la Maria şi asemenea ei să trăiască iubirea, să practice slujirea, să emane bucuria căci e nevoie de martori şi de exemple pentru cei din jur, pentru cei din comunitate. A te asemăna cu Maria şi a fi încrezător în ea poţi face un salt de calitate a vieţii spirituale.

Atmosfera de sărbătoare, creată de mărturia dată de actualii sau foştii responsabili ai sectorului care au relatat din experienţa lor trăită în cadrul asociaţiei şi dezvăluit din secretele de loialitate în slujirea sectorului, a încurajat participanţii în a fi activi pe toate laturile de activitate.

După hrana sufletească, a urmat şi hrana trupească pusă la dispoziţie de gazde prin bucate tradiţionale pregătite de gospodine, pentru care le suntem recunoscători. Programul a continuat cu momentul artistic, prilej de împărtăşire, de bucurie şi de manifestare a entuziasmului care a umplut inimile tuturor.

Mulţumirile ce s-au adus gazdelor pentru ospitalitate, generozitate şi grija lor de a fi bine primiţi, deplin hrăniţi şi oferi un spaţiu adecvat pentru programul cultural-recreativ au încheiat această frumoasă zi de mai, invocând grija, binecuvântarea şi ocrotirea lui Dumnezeu, prin mijlocirea preasfintei Fecioare Maria şi a sfântului Iosif.

Întreaga zi a fost o invocaţie, către Regina Păcii, pentru pace în inimi, pace în familii, pace în lumea întreagă.

Monica Erdeş

Lasati un comentariu