Of… inima mea! Regăsire

Euharistia – semnul iubirii

Dintre multitudinea de evenimente ce au loc într-o parohie, un loc aparte îl are sărbătoarea Primei Sfinte Împărtăşanii. Să vezi copii minunaţi, frumos îmbrăcaţi, plini de emoţie, curioşi de ce vor simţi în momentul împărtăşirii, nu ai cum să nu te reîntorci la copilăria ta, la emoţiile şi sentimentele ce te-au copleşit când ai primit Sfânta Împărtăşanie.
Duminică, 11 iunie, în sărbătoarea Preasfintei Treimi, în comunitatea noastră va avea loc sărbătoarea Primei Sfinte Împărtăşanii pentru cei 31 de copii care, încă din toamnă, au început să se pregătească, să urmeze şi să înveţe catehismul şi să priceapă aceste taine. I-am însoţit noi preoţii, dar şi câţiva tineri cateheţi disponibili în a-i ajuta în învăţarea părţii teoretice şi a rugăciunilor.
Mai mult decât partea teoretică, am insistat pe partea practică, adică învăţarea credinţei „la faţa locului”, prin participarea la sfântul Rozariu, adoraţia, sfânta Liturghie şi apoi catehezele speciale.
Dacă la început copiii erau timoraţi şi reţinuţi în implicare, uşor, uşor, dragostea şi blândeţea cu care i-am înconjurat, i-au făcut să aibă mai multă încredere. Aşa am ajuns să-i cunoaştem pe toţi pe nume, să le înţelegem problemele pe care le au şi să le fim adevărate ajutoare în drumul lor de pregătire.
Am putut observa că, cei mai mulţi sunt foarte interesaţi să priceapă evenimentul. Am văzut în ei dorinţa de cunoaştere şi capacitatea de a asimila tot ce li se spune. Am văzut în ei dorinţa de a-l primi pe Isus şi emoţia apropierii momentului. Am văzut, ce-i drept, doar pe feţele unora şi multă tristeţe, multă durere sau lipsa iubirii din partea celor mai apropiaţi, mai ales părinţii. Nu aş putea şti exact ce e în mintea lor în aceste momente, dar ştiu că au nevoie de iubirea noastră. Euharistia este semnul iubirii lui Cristos pentru noi, e jertfa supremă pe care Cristos o face pentru noi, rămânând sub speciile pâinii şi ale vinului, pentru a-şi manifesta prezenţa şi ajutorul lui în viaţa noastră.
Dacă vrem ca aceşti copii să înţeleagă această jertfă iubitoare a lui Isus, e necesar ca să exemplificăm prin viaţa noastră acest lucru, căutând să ne împărtăşim cât mai des, străduindu-ne, prin viaţa noastră, să le fim modele de trăire a credinţei, să ne facem timp pentru ei, pentru a-i asculta şi sprijini.
Vă invit să-i însoţim cu rugăciunile noastre şi să le arătăm toată iubirea noastră!
Pr paroh,
Francisc Fărcăşel

Dintre multitudinea de evenimente ce au loc într-o parohie, un loc aparte îl are sărbătoarea Primei Sfinte Împărtăşanii. Să vezi copii minunaţi, frumos îmbrăcaţi, plini de emoţie, curioşi de ce vor simţi în momentul împărtăşirii, nu ai cum să nu te reîntorci la copilăria ta, la emoţiile şi sentimentele ce te-au copleşit când ai primit Sfânta Împărtăşanie.

Duminică, 11 iunie, în sărbătoarea Preasfintei Treimi, în comunitatea noastră va avea loc sărbătoarea Primei Sfinte Împărtăşanii pentru cei 31 de copii care, încă din toamnă, au început să se pregătească, să urmeze şi să înveţe catehismul şi să priceapă aceste taine. I-am însoţit noi preoţii, dar şi câţiva tineri cateheţi disponibili în a-i ajuta în învăţarea părţii teoretice şi a rugăciunilor.

Mai mult decât partea teoretică, am insistat pe partea practică, adică învăţarea credinţei „la faţa locului”, prin participarea la sfântul Rozariu, adoraţia, sfânta Liturghie şi apoi catehezele speciale.

Dacă la început copiii erau timoraţi şi reţinuţi în implicare, uşor, uşor, dragostea şi blândeţea cu care i-am înconjurat, i-au făcut să aibă mai multă încredere. Aşa am ajuns să-i cunoaştem pe toţi pe nume, să le înţelegem problemele pe care le au şi să le fim adevărate ajutoare în drumul lor de pregătire.

Am putut observa că, cei mai mulţi sunt foarte interesaţi să priceapă evenimentul. Am văzut în ei dorinţa de cunoaştere şi capacitatea de a asimila tot ce li se spune. Am văzut în ei dorinţa de a-l primi pe Isus şi emoţia apropierii momentului. Am văzut, ce-i drept, doar pe feţele unora şi multă tristeţe, multă durere sau lipsa iubirii din partea celor mai apropiaţi, mai ales părinţii. Nu aş putea şti exact ce e în mintea lor în aceste momente, dar ştiu că au nevoie de iubirea noastră. Euharistia este semnul iubirii lui Cristos pentru noi, e jertfa supremă pe care Cristos o face pentru noi, rămânând sub speciile pâinii şi ale vinului, pentru a-şi manifesta prezenţa şi ajutorul lui în viaţa noastră.

Dacă vrem ca aceşti copii să înţeleagă această jertfă iubitoare a lui Isus, e necesar ca să exemplificăm prin viaţa noastră acest lucru, căutând să ne împărtăşim cât mai des, străduindu-ne, prin viaţa noastră, să le fim modele de trăire a credinţei, să ne facem timp pentru ei, pentru a-i asculta şi sprijini.

Vă invit să-i însoţim cu rugăciunile noastre şi să le arătăm toată iubirea noastră!

Pr paroh,

Francisc Fărcăşel

Lasati un comentariu