Alegem pe Cristos Discursul Sfântului Părinte Francisc adresat copiilor din Acţiunea Catolică Italiană (19 decembrie 2016)

De ce Actiunea Catolică ?

Acțiunea Catolică este o ocazie a creștinilor de a se așeza în genunchi la picioarele lui Cristos pentru a-I sta la dispoziție. Membrii din AC trebuie să fie mădulare vii, energice, disponibile, trebuie să fie modele de credință pentru ceilalți laici ai Bisericii.
Să poți purta cămașa albastră împreună cu insigna specifică și cravată, înseamnă o onoare și o respon­sabilitate. Din acel moment, poate fi vorba de o așa-numită presiune care se așază pe umerii tăi, în sensul că oamenii te văd ca pe un reprezentant al Bisericii și, chiar dacă nu știi, cineva te admiră și se raportează la tine.
Acțiunea Catolică înseamnă să fii diferit, presupune asumarea unor responabilități care ți se cuvin. Orice membru al asociației trebuie să fie în orice moment în slujba lui Isus.
A fi diferit înseamnă a avea tăria și înțelepciunea de a te pune contra valu­lui. Duhul Sfânt, plinătatea darurilor, te luminează și te ajută în parcurgerea acestui drum de credință, drum care desigur că nu este ușor, dar nici imposibil, drum la sfârșitul căruia, vei fi răsplătit cum se cuvine.
Un mădular al lui Isus, al Bisericii își va însuși negreșit niște principii pe care, odată impuse, le va respectă cu sfințenie, dar mereu va asculta și ceea ce au de spus ceilalți. Un acționar trebuie să fie receptiv și vigilent, trebuie să cântărească totul, să discearnă și să acționeze așa cum crede că i-ar plăcea lui Isus ca el să procedeze.
Frumusețea Acțiunii Catolice este dată, mai ales de faptul că știi că nu ești singur. Odată ieșit din anonimat, copilul, tânărul sau adultul se va uni cu alte persoane la fel de aprinse de dorință și împreună cu Isus vor face lucruri frumoase pentru Isus.
Membrii AC aleg să se valorifice, să își însușească anumite valori și să devină la rândul lor modele. Ce frumos și bine este atunci când o persoană, pusă în situația de a alege dintre bine și rău, să meargă pe calea cea bună datorită ție. Nimic nu este întâmplător la Dumnezeu, fiecare are de îndeplinit o misiune pe care trebuie să și-o însușească și să o ducă la capăt, mai ales când înțelege că Isus nu vrea să copleșească oamenii cu mai multe greutăți când spune „Dacă cineva vrea să vină după mine, să renunțe la sine, să-și ia crucea și să mă urmeze”. (Mt, 16,24), ci crucea este menită să elibereze, văzând greutățile în lumina Evangheliei.
Binele pe care îl face Acțiunea Catolică, binele pe care îl face orice persoană este rezultatul lucrării Duhului Sfânt, iar valoarea conștientă pe care ne-o dăm izvorăște din alegerea frumosului pentru noi, pentru fiecare.
Implicarea înseamnă să dispui de energie, de răbdare, să fii disponibil, înseamnă voință, înseamnă inițiativă, curaj, demnitate, caracter, tărie, ascultare, dar mai ales bucurie.
Referitor la bucurie, papa  Francisc spune că „În lume există un deficit al bucuriei. Noi nu suntem chemați să facem fapte eroice, nici să proclamăm cuvinte răsunătoare, dar să dăm mărturia bucuriei care vine din siguranța  că suntem iubiți, din încrederea că suntem mântuiți. Chemându-ne, Dumnezeu spune: «Tu ești important pentru mine, te iubesc, eu contez pe tine»”.
Când ne-a trimis pe pământ, Dumnezeu ne-a hărăzit niste talanți despre care ne spune în mod clar că trebuie să-i valorificăm cât mai bine și cât mai frumos pentru mântuirea noastră. Așa că de ce să-i îngropăm în pământ, când putem să-i înmulțim?
A face parte din AC înseamnă a-ți pune la dispoziția lui Cristos persoana ta, talanții tăi. Implicându-te îți vei descoperi noi calități, cu alte cuvinte vei avea ocazia să te autocunoști. „Noi suntem făcuți pentru a ne asista reciproc. Ne bucurăm când putem iubi. Inima noastră se bucură nespus când putem face bine unui frate sărac”. (III, 922)
Biserica, și chiar societatea are nevoie de oameni hotărâți, de oameni buni, de oameni care îl poartă pe Isus în inima lor. Trebuie să vrem să ne simțim diferiți, să ne simțim luminoși, să radiem de fericire și credință!
„Ce e rău și ce e bine
Tu te-ntreabă și socoate.[…]
Ce  e val că valul trece,
De te-ndeamnă, de te cheamă,
Tu rămâi la toate rece”.
Cât de frumos spune Mihai Eminescu prin aceste versuri că trebuie să fim speciali, să fim în stare să ne detașăm și să fim vigilenți și puternici. În schimb, Acțiunea Catolică nu se limitează doar la aceste aspecte, ci continuă spunând că adevărații creștini și membri ai AC trebuie nu doar să fie obiectivi și stăpâni pe ei, dar trebuie să îi îndrume și pe ceilalți la calea harului Lui Dumnezeu.
În concluzie, a fi membru al Acțiunii Catolice înseamnă a-ți lua angajamentul „de a părăsi ceea ce ești pentru a deveni ceea ce vrei să fii”.
Responsabil tineri
Bianca Munteanu

Acțiunea Catolică este o ocazie a creștinilor de a se așeza în genunchi la picioarele lui Cristos pentru a-I sta la dispoziție. Membrii din AC trebuie să fie mădulare vii, energice, disponibile, trebuie să fie modele de credință pentru ceilalți laici ai Bisericii.

Să poți purta cămașa albastră împreună cu insigna specifică și cravată, înseamnă o onoare și o respon­sabilitate. Din acel moment, poate fi vorba de o așa-numită presiune care se așază pe umerii tăi, în sensul că oamenii te văd ca pe un reprezentant al Bisericii și, chiar dacă nu știi, cineva te admiră și se raportează la tine.

Acțiunea Catolică înseamnă să fii diferit, presupune asumarea unor responabilități care ți se cuvin. Orice membru al asociației trebuie să fie în orice moment în slujba lui Isus.

A fi diferit înseamnă a avea tăria și înțelepciunea de a te pune contra valu­lui. Duhul Sfânt, plinătatea darurilor, te luminează și te ajută în parcurgerea acestui drum de credință, drum care desigur că nu este ușor, dar nici imposibil, drum la sfârșitul căruia, vei fi răsplătit cum se cuvine.

Un mădular al lui Isus, al Bisericii își va însuși negreșit niște principii pe care, odată impuse, le va respectă cu sfințenie, dar mereu va asculta și ceea ce au de spus ceilalți. Un acționar trebuie să fie receptiv și vigilent, trebuie să cântărească totul, să discearnă și să acționeze așa cum crede că i-ar plăcea lui Isus ca el să procedeze.

Frumusețea Acțiunii Catolice este dată, mai ales de faptul că știi că nu ești singur. Odată ieșit din anonimat, copilul, tânărul sau adultul se va uni cu alte persoane la fel de aprinse de dorință și împreună cu Isus vor face lucruri frumoase pentru Isus.

Membrii AC aleg să se valorifice, să își însușească anumite valori și să devină la rândul lor modele. Ce frumos și bine este atunci când o persoană, pusă în situația de a alege dintre bine și rău, să meargă pe calea cea bună datorită ție. Nimic nu este întâmplător la Dumnezeu, fiecare are de îndeplinit o misiune pe care trebuie să și-o însușească și să o ducă la capăt, mai ales când înțelege că Isus nu vrea să copleșească oamenii cu mai multe greutăți când spune „Dacă cineva vrea să vină după mine, să renunțe la sine, să-și ia crucea și să mă urmeze”. (Mt, 16,24), ci crucea este menită să elibereze, văzând greutățile în lumina Evangheliei.

Binele pe care îl face Acțiunea Catolică, binele pe care îl face orice persoană este rezultatul lucrării Duhului Sfânt, iar valoarea conștientă pe care ne-o dăm izvorăște din alegerea frumosului pentru noi, pentru fiecare.

Implicarea înseamnă să dispui de energie, de răbdare, să fii disponibil, înseamnă voință, înseamnă inițiativă, curaj, demnitate, caracter, tărie, ascultare, dar mai ales bucurie.

Referitor la bucurie, papa  Francisc spune că „În lume există un deficit al bucuriei. Noi nu suntem chemați să facem fapte eroice, nici să proclamăm cuvinte răsunătoare, dar să dăm mărturia bucuriei care vine din siguranța  că suntem iubiți, din încrederea că suntem mântuiți. Chemându-ne, Dumnezeu spune: «Tu ești important pentru mine, te iubesc, eu contez pe tine»”.

Când ne-a trimis pe pământ, Dumnezeu ne-a hărăzit niste talanți despre care ne spune în mod clar că trebuie să-i valorificăm cât mai bine și cât mai frumos pentru mântuirea noastră. Așa că de ce să-i îngropăm în pământ, când putem să-i înmulțim?

A face parte din AC înseamnă a-ți pune la dispoziția lui Cristos persoana ta, talanții tăi. Implicându-te îți vei descoperi noi calități, cu alte cuvinte vei avea ocazia să te autocunoști. „Noi suntem făcuți pentru a ne asista reciproc. Ne bucurăm când putem iubi. Inima noastră se bucură nespus când putem face bine unui frate sărac”. (III, 922)

Biserica, și chiar societatea are nevoie de oameni hotărâți, de oameni buni, de oameni care îl poartă pe Isus în inima lor. Trebuie să vrem să ne simțim diferiți, să ne simțim luminoși, să radiem de fericire și credință!

„Ce e rău și ce e bine

Tu te-ntreabă și socoate.[…]

Ce  e val că valul trece,

De te-ndeamnă, de te cheamă,

Tu rămâi la toate rece”.

Cât de frumos spune Mihai Eminescu prin aceste versuri că trebuie să fim speciali, să fim în stare să ne detașăm și să fim vigilenți și puternici. În schimb, Acțiunea Catolică nu se limitează doar la aceste aspecte, ci continuă spunând că adevărații creștini și membri ai AC trebuie nu doar să fie obiectivi și stăpâni pe ei, dar trebuie să îi îndrume și pe ceilalți la calea harului Lui Dumnezeu.

În concluzie, a fi membru al Acțiunii Catolice înseamnă a-ți lua angajamentul „de a părăsi ceea ce ești pentru a deveni ceea ce vrei să fii”.

Responsabil tineri

Bianca Munteanu

Lasati un comentariu