Fă pace cu Dumnezeu şi cu tine însuţi „Păstoraşi” la Vatican

Am crescut împreună

S-au împlinit anul acesta zece ani de la înfiinţarea parohiei, moment solemn celebrat în luna august.
Tot zece ani am împlinit de colaborare cu fraţii capucini şi surorile dorotee. Îmi amintesc că, în momentul în­fiinţării parohiei atât fraţii cât şi surorile locuiau în apartamente pe strada Cuza Vodă. Călugării deja cumpăraseră clădirea (fosta grădiniţă – de fapt o clădire care nu avea nici acoperiş), iar surorile erau încă nesigure de locul şi parohia în care să activeze.
Încă o dată putem observa lucrarea Providenţei, deoarece imediat după înfiinţarea parohiei, mănăstirea fraţilor a început să fie finisată, surorile au reuşit să găsească, să cumpere un pământ şi să construiască şi ele mănăs­tirea şi casa de formare şi, iată, după zece ani, putem face un bilanţ al pastoraţiei făcute împreună: mărturia de slujire a călugărilor şi călugăriţelor, zeci de liturghii celebrate anual, mii de spovezi, zeci de momente de adoraţie şi de rugăciune, aranjamente şi decoruri în altar, zâmbetul şi disponibilitatea, mărturia de credinţă, bucuria fraţilor şi surorilor ori de câte ori le-am solicitat ajutorul, atâţia copii, tineri şi adulţi care au beneficiat de ajutorul spiritual, moral şi material din partea lor, sunt tot atâtea binecuvântări pe care Domnul le-a revărsat asupra parohiei noastre şi nu numai, prin fraţii capucini şi surorile dorotee.
Am afirmat deseori, şi continui să afirm: am crescut împreună, ca parohie, ca edificiu (biserica, centrul pastoral, mănăstirile) şi continuăm să ne deschidem inima spre milostivirile Domnului.
Scopul nostru, al tuturor, credincioşi, preoţi, călugări şi călugăriţe este acelaşi: mântuirea sufletului. Aşadar, vom continua, în măsura talanţilor pe care Dumnezeu ni i-a dat tuturor, să facem cât mai bine totul, să ne împli­nim misiunile încredinţate.
La ceas de bilanţ cade foarte bine noul an pastoral pe care ni-l propune biserica, an dedicat persoanelor consacrate, începând cu prima duminică din Advent 2014, până în februarie 2016.
Papa Francisc, în discursul dedicat persoanelor consacrate, în 2 februarie 2014, spunea: „Persoanele consacrate… sunt semn al lui Dumnezeu în diferite locuri ale vieţii, sunt plămadă pentru creşterea unei societăţi mai drepte şi fraterne”. Lumea de astăzi are nevoie de astfel de persoane. Vă invit să ne rugăm în acest an pentru viaţa consacrată, pentru călugării şi călugăriţele din parohia noastră (şi nu numai), să ne rugăm ca mai mulţi tineri să răspundă „DA” Domnului care îi cheamă să se consacre Lui şi slujirii fraţilor.
Vă doresc un Advent rodnic, la capătul căruia să spunem „DA” hotărât slujirii Pruncului Divin.
Pr. paroh,
Francisc Fărcăşel

S-au împlinit anul acesta zece ani de la înfiinţarea parohiei, moment solemn celebrat în luna august.

Tot zece ani am împlinit de colaborare cu fraţii capucini şi surorile dorotee. Îmi amintesc că, în momentul în­fiinţării parohiei atât fraţii cât şi surorile locuiau în apartamente pe strada Cuza Vodă. Călugării deja cumpăraseră clădirea (fosta grădiniţă – de fapt o clădire care nu avea nici acoperiş), iar surorile erau încă nesigure de locul şi parohia în care să activeze.Slider-2

Încă o dată putem observa lucrarea Providenţei, deoarece imediat după înfiinţarea parohiei, mănăstirea fraţilor a început să fie finisată, surorile au reuşit să găsească, să cumpere un pământ şi să construiască şi ele mănăs­tirea şi casa de formare şi, iată, după zece ani, putem face un bilanţ al pastoraţiei făcute împreună: mărturia de slujire a călugărilor şi călugăriţelor, zeci de liturghii celebrate anual, mii de spovezi, zeci de momente de adoraţie şi de rugăciune, aranjamente şi decoruri în altar, zâmbetul şi disponibilitatea, mărturia de credinţă, bucuria fraţilor şi surorilor ori de câte ori le-am solicitat ajutorul, atâţia copii, tineri şi adulţi care au beneficiat de ajutorul spiritual, moral şi material din partea lor, sunt tot atâtea binecuvântări pe care Domnul le-a revărsat asupra parohiei noastre şi nu numai, prin fraţii capucini şi surorile dorotee.

Am afirmat deseori, şi continui să afirm: am crescut împreună, ca parohie, ca edificiu (biserica, centrul pastoral, mănăstirile) şi continuăm să ne deschidem inima spre milostivirile Domnului.

Scopul nostru, al tuturor, credincioşi, preoţi, călugări şi călugăriţe este acelaşi: mântuirea sufletului. Aşadar, vom continua, în măsura talanţilor pe care Dumnezeu ni i-a dat tuturor, să facem cât mai bine totul, să ne împli­nim misiunile încredinţate.

La ceas de bilanţ cade foarte bine noul an pastoral pe care ni-l propune biserica, an dedicat persoanelor consacrate, începând cu prima duminică din Advent 2014, până în februarie 2016.

Papa Francisc, în discursul dedicat persoanelor consacrate, în 2 februarie 2014, spunea: „Persoanele consacrate… sunt semn al lui Dumnezeu în diferite locuri ale vieţii, sunt plămadă pentru creşterea unei societăţi mai drepte şi fraterne”. Lumea de astăzi are nevoie de astfel de persoane. Vă invit să ne rugăm în acest an pentru viaţa consacrată, pentru călugării şi călugăriţele din parohia noastră (şi nu numai), să ne rugăm ca mai mulţi tineri să răspundă „DA” Domnului care îi cheamă să se consacre Lui şi slujirii fraţilor.

Vă doresc un Advent rodnic, la capătul căruia să spunem „DA” hotărât slujirii Pruncului Divin.

Pr. paroh,

Francisc Fărcăşel

Lasati un comentariu