Coroana de Advent De ce Actiunea Catolică ?

Alegem pe Cristos

Deja de o bună bucată de vreme suntem în compania electorală pentru alegeri parlamentare, moment important pentru orice popor, deoarece trebuie aleși cei care, pentru o perioadă (4 ani) vor reprezenta interesele noastre la nivel de țară, vor face legi, vor veni cu propuneri pentru bunăstarea materială, morala și spirituală a noastră.
Politica este știința și practica de guvernare a unui stat. Ea însumează rela­țiile, orientările și manifestările care apar între diverse categorii și grupuri sociale. Așadar, pentru orice societate modernă, este necesar ca să existe și această latură, tocmai ca să se evite conflictele, de multe ori sângeroase, din trecut.
La masa dialogului, persoane care reprezintă diferite regiuni sau categorii sociale, discută, analizează, propun și legiferează în așa fel încât, cetățenii pe care îi reprezintă și socie­tatea respectivă, să aibă un trai decent și sigur pentru a putea crește și a se putea dezvolta ca persoană.
La nivel teoretic, totul este frumos, la nivel practic, vedem în acești 27 ani de libertate, o luptă surdă pentru pu­tere, centre de influență, corupție gene­ralizată și multă sărăcie și dezamăgire în rândul poporului român. Politica nu mai este o acțiune în favoarea ci în defavoarea poporului. Minciuna și corupția au făcut ca la cârma poporului să se perinde tot felul de indivizi care s-au gândit doar la interesul propriu și al celor din jurul lor și nu la binele poporului.
Cristos, pe care ne pregătim să-l primim în acest advent, a făcut un alt fel de politică, politica omului. Deși era Dumnezeu, a venit ca om simplu, deși putea avea toate bogățiile și palatele, s-a născut în sărăcie, deși putea conduce lumea de pe un tron pu­ternic, a preferat ieslea, deși putea să se înconjoare de puternicii lumii, a prefe­rat oamenii simpli, părinți modești, păstori fără carte și magi visători, toți cu disponibilitatea sufletească pentru întâlnirea cu El.
Să-l alegem mereu pe Cristos. El ne-a ales deja și tot ceea ce face, vrea să facă în folosul mântuirii noastre, și spre binele nostru.
Să nu uităm însă că suntem cetățeni ai acestei țări și că trebuie să ne facem datoria față de ea. Iubirea de țară nu trebuie confundată cu politica. Să prețuim această țară, să prețuim acest pământ pentru care atâția înaintași și-au dat viața. Să alegem conducătorii, parlamentarii care, cu adevărat, să dorească binele acestei țări și al acestui popor. Să votăm, cu responsabilitate, pe aceea care au frică de Dumnezeu și iubire față de aproapele.
La Mulți Ani, România!
La Mulți Ani, români!
Advent rodnic!
Pr. paroh,
Francisc Fărcășel

Deja de o bună bucată de vreme suntem în compania electorală pentru alegeri parlamentare, moment important pentru orice popor, deoarece trebuie aleși cei care, pentru o perioadă (4 ani) vor reprezenta interesele noastre la nivel de țară, vor face legi, vor veni cu propuneri pentru bunăstarea materială, morala și spirituală a noastră.

Politica este știința și practica de guvernare a unui stat. Ea însumează rela­țiile, orientările și manifestările care apar între diverse categorii și grupuri sociale. Așadar, pentru orice societate modernă, este necesar ca să existe și această latură, tocmai ca să se evite conflictele, de multe ori sângeroase, din trecut.

La masa dialogului, persoane care reprezintă diferite regiuni sau categorii sociale, discută, analizează, propun și legiferează în așa fel încât, cetățenii pe care îi reprezintă și socie­tatea respectivă, să aibă un trai decent și sigur pentru a putea crește și a se putea dezvolta ca persoană.

La nivel teoretic, totul este frumos, la nivel practic, vedem în acești 27 ani de libertate, o luptă surdă pentru pu­tere, centre de influență, corupție gene­ralizată și multă sărăcie și dezamăgire în rândul poporului român. Politica nu mai este o acțiune în favoarea ci în defavoarea poporului. Minciuna și corupția au făcut ca la cârma poporului să se perinde tot felul de indivizi care s-au gândit doar la interesul propriu și al celor din jurul lor și nu la binele poporului.

Cristos, pe care ne pregătim să-l primim în acest advent, a făcut un alt fel de politică, politica omului. Deși era Dumnezeu, a venit ca om simplu, deși putea avea toate bogățiile și palatele, s-a născut în sărăcie, deși putea conduce lumea de pe un tron pu­ternic, a preferat ieslea, deși putea să se înconjoare de puternicii lumii, a prefe­rat oamenii simpli, părinți modești, păstori fără carte și magi visători, toți cu disponibilitatea sufletească pentru întâlnirea cu El.

Să-l alegem mereu pe Cristos. El ne-a ales deja și tot ceea ce face, vrea să facă în folosul mântuirii noastre, și spre binele nostru.

Să nu uităm însă că suntem cetățeni ai acestei țări și că trebuie să ne facem datoria față de ea. Iubirea de țară nu trebuie confundată cu politica. Să prețuim această țară, să prețuim acest pământ pentru care atâția înaintași și-au dat viața. Să alegem conducătorii, parlamentarii care, cu adevărat, să dorească binele acestei țări și al acestui popor. Să votăm, cu responsabilitate, pe aceea care au frică de Dumnezeu și iubire față de aproapele.

La Mulți Ani, România!

La Mulți Ani, români!

Advent rodnic!

Pr. paroh,

Francisc Fărcășel

Lasati un comentariu