La școală… cu Domnul Măiestria unei sculpturi divine

A început şcoala

Probabil că pentru majoritatea tinerilor și copiilor din ziua de azi, școala este locul unde se formează cele mai frumoase amintiri, este locul în care iți faci cei mai mulți prieteni, locul unde poți să pocnești de râs și în același timp să fii negru de supărare.
Desigur, omul descrie școala în conformitate cu sentimentele și senzațiile pe care le-a avut sau le are pe parcursul acesteia. De aceea, la auzul cuvântului „școală”, unii reacționează cu „Pff! Iar mă văd cu babornița aia de română” sau „Nu înțeleg la ce ne trebuie școală! La ce bun să știu despre Ștefan cel Mare dacă a murit? La ce bun să știu ca­racteristicile genului liric? La ce bun să știu matematică dacă există calculatoare?” și multe alte „off-uri”.
Personal, cred că școala este unul dintre cele mai bune lucuri care există pe lumea aceasta. Te educă și te învață cum să înveți. Școala nu are rolul de a-i face pe oameni să gândească toți la fel, astfel încât să se creeze „efectul de turmă”. Așa cum Isus știa cum să îi atragă pe oameni la El prin parabole și povețe și le vorbea cu blândețe și gingășie, așa și profesorii știu cum să-și facă materia cât mai plăcută și atrăgătoare. Niciunul dintre noi nu cred că e fericit când ia un 3. Cei mai mulți învinuiesc profesorul că „are ceva cu mine” sau „nu știe să predea”. Spun asta pentru că și eu am dat vina pe profesor dacă îmi punea o notă nu prea bună. Dar toate aceste urcușuri și coborâșuri fac parte din viața fiecăruia, viață pe care Dumnezeu, în marea Sa iubire ne-a dat-o, iar noi trebuie să o prețuim cu mare grijă.
Haideți să nu mai apelăm la Dumnezeu doar când avem nevoie de răspunsurile la testul la matema­tică sau doar când avem un examen important. Haideți să nu mai apelăm la Dumnezeu doar cînd vrem să ne iubească „Căpșunel” sau „Florinela”.
La Dumnezeu trebuie să ne rugăm zi de zi, chiar și când nu avem neapărată nevoie de El, pentru că dacă El ne-a așezat în această lume și încă ne mai ține în viață, înseamnă că are un plan cu noi, plan pe care putem să-l parcurgem dacă urmăm învățăturile fiului Său, adică Isus.
Acestea fiind spuse, haideți să vedem ce părere au și copiii din parohia noastră despre începutul de an școlar:
„Prima zi de școală a fost cam gălăgioasă dar m-am bucurat  de întâlnirea cu vechii colegi. De la anul acesta, astept să primesc note bune. Merg la școală nu pentru că mă trimite mama, merg pentru că îmi place să învăț lucruri noi ca să mă fac mai deșteaptă”. (Adela Ciobanu)
„Prima zi de școală a fost destul de grea pentru că a trebuit să mă trezesc de dimineață. Merg la școală din obligație și pentru viitorul meu. De obicei, când iau o notă bună, prima oară îi spun mamei și apoi îi mulțumesc lui Isus”. (Rebeca Băbușanu)
„Începutul școlii a fost frumos, m-am întâlnit cu colegii vechi și i-am cunoscut pe cei noi, și la fel și cu profesorii. Acum că s-a terminat vacanța mă simt puțin trist pentru că mi-a plăcut să mă trezesc și să învăț când voiam eu. De la acest an vreau să mă învețe profesorii cât mai bine și să fie lumea mulțumită de mine”. (Ștefan Mihăluț)
„Vacanța mea a fost bună, m-am odihnit și m-am și distrat. Prima zi de școală nu a fost neapărat plictisitoare dar a fost foarte cald și doar am luat manualele după ce am ascultat un discurs. Anul ăsta vreau să iau numai note de 10 și să fiu mulțumit la sfârșit de el”. (David Cimpoeșu)
„Pe parcursul vacanței am stat cu rudele și prietenii, ne-am distrat de minune deci a fost o vacanță perfectă. Prima zi de școală a fost destul de grea, am avut câteva emoții dar au trecut. Merg la școală ca să învăț ca atunci când voi fi mare să am o slujbă bună și să-i ajut pe oameni pentru că eu vreau să mă fac doctoriță”. (Alexandra Enășoaie)
„A fost foarte frumoasă vacanța mea pentru că mi-am petrecut cea mai mare parte din ea în Belgia și apoi am stat o săptămână în Italia. Acum că a început școala mă simt bine, ca orice copil mi-aș fi dorit ca vacanța să dureze mai mult dar asta e. Vreau să mă fac medic cardiolog și de aceea merg la școală, să învăț ca să pot să ajut oamenii. La biserică merg să-i mulțumesc lui Isus pentru că mă ajută să mă trezesc dimineața și să mă culc seara, mai merg ca să pot să mă rog pentru mama, tata și sora mea”. (Giulia Munteanu)
Cred că fiecare dintre noi a fost emoționat la începerea școlii, dar niciodată nu strică să ai puține emoții. Așadar, să-i mulțumim lui Dumnezeu pentru că ne-a ajutat să ajungem până în punctul în care ne aflăm, să-L rugăm să ne ajute pe viitor și să țină aprins focul credinței în noi!
Succes în noul an școlar
tuturor elevilor!
Maria Bejan

Probabil că pentru majoritatea tinerilor și copiilor din ziua de azi, școala este locul unde se formează cele mai frumoase amintiri, este locul în care iți faci cei mai mulți prieteni, locul unde poți să pocnești de râs și în același timp să fii negru de supărare.

Desigur, omul descrie școala în conformitate cu sentimentele și senzațiile pe care le-a avut sau le are pe parcursul acesteia. De aceea, la auzul cuvântului „școală”, unii reacționează cu „Pff! Iar mă văd cu babornița aia de română” sau „Nu înțeleg la ce ne trebuie școală! La ce bun să știu despre Ștefan cel Mare dacă a murit? La ce bun să știu ca­racteristicile genului liric? La ce bun să știu matematică dacă există calculatoare?” și multe alte „off-uri”.

Personal, cred că școala este unul dintre cele mai bune lucuri care există pe lumea aceasta. Te educă și te învață cum să înveți. Școala nu are rolul de a-i face pe oameni să gândească toți la fel, astfel încât să se creeze „efectul de turmă”. Așa cum Isus știa cum să îi atragă pe oameni la El prin parabole și povețe și le vorbea cu blândețe și gingășie, așa și profesorii știu cum să-și facă materia cât mai plăcută și atrăgătoare. Niciunul dintre noi nu cred că e fericit când ia un 3. Cei mai mulți învinuiesc profesorul că „are ceva cu mine” sau „nu știe să predea”. Spun asta pentru că și eu am dat vina pe profesor dacă îmi punea o notă nu prea bună. Dar toate aceste urcușuri și coborâșuri fac parte din viața fiecăruia, viață pe care Dumnezeu, în marea Sa iubire ne-a dat-o, iar noi trebuie să o prețuim cu mare grijă.

Haideți să nu mai apelăm la Dumnezeu doar când avem nevoie de răspunsurile la testul la matema­tică sau doar când avem un examen important. Haideți să nu mai apelăm la Dumnezeu doar cînd vrem să ne iubească „Căpșunel” sau „Florinela”.

La Dumnezeu trebuie să ne rugăm zi de zi, chiar și când nu avem neapărată nevoie de El, pentru că dacă El ne-a așezat în această lume și încă ne mai ține în viață, înseamnă că are un plan cu noi, plan pe care putem să-l parcurgem dacă urmăm învățăturile fiului Său, adică Isus.

Acestea fiind spuse, haideți să vedem ce părere au și copiii din parohia noastră despre începutul de an școlar:

„Prima zi de școală a fost cam gălăgioasă dar m-am bucurat  de întâlnirea cu vechii colegi. De la anul acesta, astept să primesc note bune. Merg la școală nu pentru că mă trimite mama, merg pentru că îmi place să învăț lucruri noi ca să mă fac mai deșteaptă”. (Adela Ciobanu)

„Prima zi de școală a fost destul de grea pentru că a trebuit să mă trezesc de dimineață. Merg la școală din obligație și pentru viitorul meu. De obicei, când iau o notă bună, prima oară îi spun mamei și apoi îi mulțumesc lui Isus”. (Rebeca Băbușanu)

„Începutul școlii a fost frumos, m-am întâlnit cu colegii vechi și i-am cunoscut pe cei noi, și la fel și cu profesorii. Acum că s-a terminat vacanța mă simt puțin trist pentru că mi-a plăcut să mă trezesc și să învăț când voiam eu. De la acest an vreau să mă învețe profesorii cât mai bine și să fie lumea mulțumită de mine”. (Ștefan Mihăluț)

„Vacanța mea a fost bună, m-am odihnit și m-am și distrat. Prima zi de școală nu a fost neapărat plictisitoare dar a fost foarte cald și doar am luat manualele după ce am ascultat un discurs. Anul ăsta vreau să iau numai note de 10 și să fiu mulțumit la sfârșit de el”. (David Cimpoeșu)

„Pe parcursul vacanței am stat cu rudele și prietenii, ne-am distrat de minune deci a fost o vacanță perfectă. Prima zi de școală a fost destul de grea, am avut câteva emoții dar au trecut. Merg la școală ca să învăț ca atunci când voi fi mare să am o slujbă bună și să-i ajut pe oameni pentru că eu vreau să mă fac doctoriță”. (Alexandra Enășoaie)

„A fost foarte frumoasă vacanța mea pentru că mi-am petrecut cea mai mare parte din ea în Belgia și apoi am stat o săptămână în Italia. Acum că a început școala mă simt bine, ca orice copil mi-aș fi dorit ca vacanța să dureze mai mult dar asta e. Vreau să mă fac medic cardiolog și de aceea merg la școală, să învăț ca să pot să ajut oamenii. La biserică merg să-i mulțumesc lui Isus pentru că mă ajută să mă trezesc dimineața și să mă culc seara, mai merg ca să pot să mă rog pentru mama, tata și sora mea”. (Giulia Munteanu)

Cred că fiecare dintre noi a fost emoționat la începerea școlii, dar niciodată nu strică să ai puține emoții. Așadar, să-i mulțumim lui Dumnezeu pentru că ne-a ajutat să ajungem până în punctul în care ne aflăm, să-L rugăm să ne ajute pe viitor și să țină aprins focul credinței în noi!

Succes în noul an școlar

tuturor elevilor!

Maria Bejan

Lasati un comentariu